Menu Główne

Komunikat Przewodniczącego KS MZPN 12/03/2018

       

KOMUNIKAT Przewodniczącego Kolegium Sędziów Mazowieckiego ZPN 

Drodzy Sędziowie i Obserwatorzy MZPN,

Niedługo zaczynamy rundę wiosenną. Wszyscy wiemy z doświadczenia, że sędziowanie w fazie rozstrzygającej jest dużo bardziej wymagające. Tą drogą w imieniu Zarządu Kolegium Sędziów oraz Komisji Szkoleniowej Mazowieckiego ZPN chciałem Wam życzyć udanej rundy i samych trafnych decyzji.

Szczególne życzenia kieruję do Kolegów w IV lidze. Przed Wami ciężki sezon, który zakończy się zmniejszeniem stanu osobowego, tak aby w przyszłości zwiększyć liczbę prowadzonych przez sędziów IV ligi zawodów w sezonie.

Wierzę że jesteście dobrze przygotowani, co udowodniły testy i prace szkoleniowe. Wiem jednak, że wciąż występują te obszary zdarzeń boiskowych, które mogą budzić Wasze wątpliwości, zwłaszcza, że obserwując mecze piłki nożnej w telewizji jesteście świadkami sprzecznych rozstrzygnięć i niezrozumiałych interpretacji. Szczególny niepokój budzi brak spójności w rozstrzygnięciach dotyczących nieprzepisowej gry ręką.

Chcę z całą stanowczością podkreślić, że w rozgrywkach MZPN, jak w każdych innych, podstawą do interpretowania takich zdarzeń są wyłącznie Przepisy Gry w Piłkę Nożną, które zakładają rozmyślność działania zawodnika popełniającego ten typ przewinienia.

Oczywiście w pewnych sytuacjach (blokowane strzały czy podania) można przypisać zawodnikowi intencję zagrania, mimo że to piłka uderza w rękę, a nie ręka w piłkę, ale każdorazowo taki zawodnik musi mieć ręce w pozycji nienaturalnej, zwykle znacząco odwiedzione od ciała. W przeciwnym razie ciężko jest mu przypisać chęć działania (zatrzymania piłki) w tzw. zamiarze ewentualnym. Sędziowie nie mogą wymagać od zawodników, żeby z założenia chowali ręce za siebie, ponieważ to wciąż intencja zagrania jest podstawowym kryterium oceny tego typu przewinień. Samo tzw. „powiększenie obrysu ciała” nie wystarcza, aby uznać winę zawodnika. To zwyczajny szum informacyjny niepotrzebnie wprowadzony do rozważań szkoleniowych, ponieważ ręce położone w pozycji naturalnej zwykle powiększają obrys ciała (tułowia) człowieka. W interpretacji podobnych incydentów (i wielu innych), pomoże Wam analiza profesjonalnego materiału Refereeing Assistance Programme 2017-18, który możecie pobrać pod poniższym linkiem:

https://www.dutchreferee.com/refereeing-assistance-programme/

Na koniec chciałbym umieścić klip z meczu Wisła Płock – Korona Kielce, który sędziował nasz Kolega z Mazowsza Łukasz Szczech, a funkcję sędziego VAR sprawował inny nasz Kolega z Mazowsza - sam Szymon Marciniak. W mojej ocenie ten incydent z nastrzelaną ręką w polu karnym został oceniony prawidłowo. W celu unifikacji przepisów na szczeblu MZPN (zwłaszcza IV ligi) rekomenduję przyjęcie poniższego klipu jako zachowania modelowego w podobnych zdarzeniach.

                                                                                     Przewodniczący KS MZPN     
                                                                                 
/ - /
                                                                                Marcin Borski

Attachments:
Access this URL (/images/do_pobrania/Reka_Wis_Kor.mp4)Reka_Wis_Kor.mp4[ ]0 kB