Program Doskonalenia Sędziów

Program Doskonalenia Sędziów, adresowany do młodych perspektywicznych IV- i V-ligowców z całego Mazowsza, rusza od początku rundy wiosennej. 12 arbitrów będzie miało możliwość czerpania z doświadczenia starszych kolegów – sędziów i obserwatorów szczebla centralnego.

Za program odpowiedzialni są: Marcin Szulc oraz Piotr Tenczyński. Przygotowaniem kondycyjnym uczestników programu zajmie się Grzegorz Krzosek, pracujący na co dzień dla KS PZPN, UEFA oraz FIFA.

Pierwsze spotkanie uczestników PDS odbyło się w Józefowie, po egzaminach sędziów IV ligi, kolejne planowane są przed samym początkiem rundy wiosennej oraz przed końcem sezonu. W trakcie rundy odbywać się będą także sesje wideo, podczas których sędziowie będą omawiać klipy z różnych lig, szukając oczekiwanych decyzji, właściwego stosowania Przepisów Gry czy efektywnych sposobów zarządzania. Podstawą będzie jednak kontakt „jeden na jeden” poszczególnych sędziów z przydzielonymi im mentorami.

– To program dla sędziów, którzy poprzez intensywne szkolenie, będą mieli możliwość rozwoju i podnoszenia swoich umiejętności. W przyszłości na pewno to wszystko zaprocentuje! – powiedział obecny w Józefowie Sławomir Stempniewski, wiceprezes MZPN ds. sędziowskich.

Mazowsze ma obecnie na listach sędziów szczebla centralnego relatywnie dużo nazwisk, m.in. czterech finalistów ostatniego Mundialu. Oni najlepiej zdają sobie sprawę, że już trzeba myśleć o następcach. Zaproszeni do PDS, nie odmówili i na pewno jest to dobry prognostyk. Jednak, jak to przy procesie szkolenia sędziów, prawdziwe efekty poznamy za kilka lat… Cierpliwości i powodzenia!

Pary PDS – IV liga:

Piotr Chyba – Piotr Urban

Hubert Heba – Piotr Tenczyński

Jakub Mikołajewski – Łukasz Śmietanka

Daniel Miler – Piotr Rzucidło

Jan Pawluk – Tomasz Kwiatkowski

Maciej Włodarczyk – Paweł Raczkowski

V liga:

Mateusz Brzostek – Paweł Sokolnicki

Mateusz Jackiewicz – Michał Obukowicz

Michał Kupidura – Marcin Szulc

Michał Świątczak – Tomasz Listkiewicz

Łukasz Witczak – Marcin Szulc

Maciej Żłobecki – Łukasz Szczech